آشنایی با انواع یقه پیراهن مردانه؛ انتخاب یقه مناسب فرم صورت

پیراهن مردانه یقه کلاب

اگر می‌خواهید در نگاه اول، تاثیر خوب و مقبولی روی اطرافیان خود بگذارید باید لباس‌هایتان را با دقت انتخاب کنید. شما باید برای متمایز بودن و جذاب به نظر رسیدن، تک تک جزئیات در استایل خود را زیر نظر گرفته و به آن‌ها اهمیت دهید. رنگ، برش، تناسب، آستین و یقه‌ها برخی از این جزئیات به ظاهر کوچک هستند که انتخاب درست آن‌ها می‌تواند استایل شما را بسازد. به همین دلیل در ادامه این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع یقه پیراهن مردانه آشنا کنیم.

تاریخچه انواع یقه لباس مردانه

قبل از اینکه به معرفی انواع مدل یقه پیراهن مردانه بپردازیم، ابتدا باید شما را با تاریخچه یقه آشنا کنیم. امروزه یقه از عناصر اصلی هر پیراهن و لباسی محسوب شده و می‌توان گفت که به طور حدودی 18 مدل مختلف یقه وجود دارد. اما یقه‌های اولیه در اواسط دهه 1400 میلادی در دنیای غرب ظاهر شده و به نام یقه‌‌های ایستاده شناخته می‌شدند. این یقه‌ها از سرشانه تا گردن و حتی بخشی از گوش را پوشش داده و در حدود 20 سانتی‌متر طول داشتند. در اوایل سال 1830 یقه‌های جداشدنی ابداع شدند تا کار شستشوی سرآستین و یقه را ساده‌تر کنند. صد سال بعد محبوبیت یقه جدا شونده نیز با آمدن پارچه‌های سبک، استایل‌های راحت و یقه‌های نرم کاهش یافت. در سال 1928 بود که رنه لاکوست پیراهن پولوشرت را ابداع و به طور کلی یقه جدا شونده را از دایره مد خارج کرد.

انواع یقه لباس

بررسی اجزا و بخش‌های مختلف یقه پیراهن مردانه

وقتی که صحبت از انواع یقه های پیراهن مردانه می‌شود، نکات بیشتری از اسم و مدل‌های یقه وجود دارد. به همین دلیل در ادامه می‌خواهیم شما را با اجزا و قسمت‌های مختلف یک یقه آشنا کنیم:

  • دور یقه (Collar Leaf): همه قسمت پارچه یقه که با تا شدن، شکل کلی یقه را می‌سازد.
  • لبه یقه (Collar Points): نوک یا گوشه یقه که در انتهاب یقه قرار گرفته و می‌تواند زاویه‌ای تیز یا حتی خمیده داشته باشد.
  • طول لبه‌های یقه (Collar Point Length): مقدار فاصله از نوک یقه تا رسیدن به نوار یقه.
  • نوار یقه (CollarBand): قطعه پارچه‌‌ای که به دور گردن می‌پیچد.
  • فضای کراوات یقه (Collar Tie Space): فاصله بین بخش تا شده یقه تا محل دکمه روی یقه.

انواع یقه پیراهن مردانه

حالا که با بخش‌های مختلف یقه لباس آشنا شدید، وقت آن رسیده که درباره انواع یقه های پیراهن مردانه بدانید.

راهنمای کامل انتخاب انواع یقه لباس مردانه براساس فرم صورت

در هنگام انتخاب و خرید پیراهن مردانه، نباید فقط به رنگ و ظاهر آن توجه کنید. شما باید ابعاد و سایز یقه را نیز در نظر بگیرید، برای اینکار به پهنای دور یقه و سپس میزان فاصله لبه‌های یقه با یکدیگر نگاه کنید. اگر صورت لاغر و باریکی دارید، پیراهن یقه بزرگ مردانه می‌تواند در فرم صورت شما تاثیر‌گذار بوده و اندازه‌ها را متعادل کند. اگر صورت پهن و بزرگی دارید بهتر است از یقه‌های باریک استفاده کنید تا صورت شما لاغر‌تر نشان داده شود.

پیراهن یقه کلاب

دوخت انواع یقه لباس؛ معرفی یقه کلاسیک point collar

یقه کلاسیک معمولی مردانه که در لاتین به نام‌ها point collar یا Straight collar شناخته می‌شود معروف‌ترین سبک یقه مردانه است. یقه کلاسیک رایج‌ترین نوع یقه موجود در بازار بوده و تقریبا 90% از پیراهن‌های مردانه چنین یقه‌ای دارند.

یقه point collar حالتی نوک تیز و رو به جلو داشته و بیشتر در استایل‌های رسمی و کلاسیک به کار می‌رود. اگر دوست دارید درباره لباس و استایل کلاسیک مردانه اطلاعات بیشتری کسب کرده و اصول لباس پوشیدن آن را بدانید مقاله تیپ کلاسیک مردانه چیست را مطالعه کنید.

پهنای یقه کلاسیک بین 2.5 تا 7.5 سانتی‌متر بوده و فاصله دو لبه یقه با یکدیگر در حدود 50 الی 70 درجه است. اما استفاده از یقه کلاسیک معمولی، فقط محدود به تیپ‌های رسمی نبوده و همراه با شلوار جین یا کتان نیز به کار می‌رود. این مدل از انواع یقه لباس مردانه، بیشتر برای آقایانی با صورت‌های گرد مناسب است؛ چرا که نوک تیز آن‌ها می‌تواند مکملی برای فرم دایره‌ای صورت باشد.

انواع یقه لباس مردانه

انواع یقه های مردانه؛ یقه سنجاق‌دار

یقه‌های سنجاق‌دار روی لبه‌های خود، سوراخ کوچکی برای نصب و قرار دادن یک میله بسیار باریک دارند. این میله یا سنجاق در پشت کراوات قرار گرفته و گره آن را به سمت جلو می‌کشد. یقه‌های مردانه سنجاق‌دار در گروه اکسسوری مردانه قرار گرفته و باید با سایر المان‌هایی مثل عینک یا قلاب کمربند هماهنگ باشد. اگر به دنبال خرید اکسسوری‌های جذاب و خاص مردانه هستید، سری به فروشگاه اینترنتی پوشاک مردانه ژوری من بزنید. سایت ژوری من انواع عینک دودی، دستبند، انگشتر و کلاه مردانه را با قیمت و کیفیتی بسیار مناسب به شما عرضه می‌کند.

بهتر است از یقه مردانه سنجاق‌دار در استایل‌های رسمی و نیمه‌رسمی استفاده شود. در بین انواع یقه های مردانه، مدل سنجاق‌دار به دلیل نصب پرزحمت آن دیگر محبوبیت چندانی ندارد.

یقه جدا شونده

شناخت و تعریف پیراهن یقه دکمه دار

پیراهن یقه دکمه دار در ابتدا توسط بازیکنان چوگان پوشیده می‌شد، اما ظاهر جذاب و مدرن آن باعث شد بعد از اروپا در آمریکا نیز محبوب شود. پیراهن مردانه دکمه کج یا Button Down Collar در قسمت لبه یقه، جا دکمه‌ای بسیار کوچکی دارد. پیراهن یقه دو دکمه هم برای استایل رسمی و هم موقعیت‌های صمیمانه گزینه بسیار مناسبی برای استایل شما محسوب می‌شود. این مدل از یقه پیراهن مردانه، برای همه فرم‌ها و اشکال صورت مناسب هستند.

پیراهن یقه دکمه دار

معرفی و بررسی انواع یقه های پیراهن مردانه؛ یقه پهن

یقه پهن که به لاتین به نام The Wide Spread Collar شناخته می‌شود، پهنای یقه گسترده‌ای در حدود 45 تا 60 درجه داشته و دو لبه آن فاصله زیادی از یکدیگر دارند. پیراهن یقه پهن برای کراوات‌هایی با پارچه‌های به نسبت ضخیم و کلفت مناسب است. استایلیست‌ها از بین گزینه‌های مختلف انواع مدل یقه پیراهن مردانه، یقه پهن را برای مردانی با فک‌هایی تیز و صورت‌هایی زاویه‌دار توصیه می‌کنند.

پیراهن یقه بزرگ مردانه

شناخت انواع یقه با بررسی یقه برش خورده

یقه برش خورده یا Cutaway Collar در دسته یقه‌های پهن و پیراهن یقه بزرگ مردانه قرار می‌گیرد؛ چرا که به طور معمول، فاصله‌ای در حدود 15 سانتی‌متر بین لبه‌های یقه آن وجود دارد. به طوریکه زاویه این یقه برش خورده می‌تواند در حدود 180 درجه باشد. یقه برش خورده بیشتر در خیاطی ایتالیایی به کار رفته و با کراوات‌هایی پهن و ضخیم استفاده می‌شود. اما به طور کلی بهتر است با این یقه از کراوات استفاده نکرده و ترجیحا یک یا دو دکمه را باز نگه دارید.

انواع یقه های پیراهن مردانه

 خرید انواع پیراهن مردانه با قیمت و کیفیت عالی

حالا با انواع یقه پیراهن مردانه آشنا شده و درباره اهمیت این جزئیات در استایل می‌دانید. اکنون می‌توانید بیشتر در خرید پیراهن مردانه دقت کرده و گزینه‌ای مناسب را برای خود انتخاب کنید. اگر به دنبال فروشگاهی مطمئن و معتبر برای خرید آنلاین پوشاک مردانه هستید به شما سایت ژوری من را پیشنهاد می‌کنیم. گارانتی، ارسال سریع و تنوع محصولی فراوان تنها برخی از مزایای این فروشگاه محسوب می‌شوند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره ۲۲۴۹۴۳۵۸ با همکاران ما در ژوری من در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.